• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

projeksiyonperdesiçeşitleri

Projeksiyon Perdesi Nasıl Kullanılır?

Projeksiyon Perdesi Nedir?
Özellikle sunum yaparken kullanılan projeksiyon cihazları, günümüzde film veya maç seyretmek için de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Projeksiyonun görüntüsü duvara yansıtılırken istenilen kalitede görüntü alınamadığından bu iş için özel olarak yapılan projeksiyon perdeleri kullanılmaya başlandı. Özellikle evlerde ve bazı ticari mekanlarda görüntünün yansıtılacağı uygun duvar bulunamaması da perdelerin kullanımını zorunlu hale getirdi. Projeksiyon cihazları, evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlandığından internette en ucuz projeksiyon perdesi başlığında firmaların reklamları da artış göstermektedir. Perdelerin boyları cihazların model ve markalarına göre değişkenlik gösterdiğinden online alışverişlerde en çok projeksiyon perdesi özel ölçü adlı aramalara rastlanılıyor.

Projeksiyon Perdeleri Nerede Kullanılır?
Projeksiyon perdelerinin kullanım alanları çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Projeksiyon perdeleri; derslerde ve konferanslarda kullanmak için okullarda, tanıtım ve reklam maksadı ile otel ve kültür merkezlerinde, ofislerde, toplantı salonlarında ve dış mekanlar gibi daha bir çok alanda kullanılmaktadır. Konser ve gösteri amacı ile dış mekanlarda kullanılan perdelerin boyutları çok büyük rakamlara da ulaşmaktadır. Sinema salonları eski tip ve idamesi zor film makinelerini bırakıp yeni teknoloji projeksiyon cihazları kullanmasından dolayı sinema salonlarında da artık bu perdeler kullanıldığından, sinema salonu perde ölçüsü sinema salonunun büyüklüğü ile orantılı olmalıdır. Uygun ölçüde olmayan perdeler görüntü kalitesini düşürebildiği gibi sinema salonunun her yerinden aynı şekilde izleme imkanını da kısıtlar.

Projeksiyon Perdesi Nasıl Kullanılır?
Projeksiyon perdelerinin kullanımı oldukça basittir. Sabit veya açılır perdeler projeksiyon cihazlarının karşısına konularak kullanılır. Burada önemli olan cihazla perdenin uyumunu sağlamaktır. Cihaz üzerindeki ayar tuş veya programları ile görüntünün perde üzerine tam olarak düşmesi ve görüntü kalitesinin iyi olması ayarlanmalıdır. Burada önemli olan cihazın kılavuzundaki perde mesafesi mutlaka dikkate alınmasıdır. Özellikle ticari amaçlı kullanılacak projeksiyon perdelerinin kurulumu ve ayarlarının yapılması için satın alınan firmadan teknik personel desteği alınmalıdır.

Projeksiyon Perdesi Nasıl Yapılır?
Aslında projeksiyon perdesi yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Bir çok firma ve kuruluş projeksiyon perdesi yapımı konusunda artık yurt dışından herhangi bir malzeme getirmeden yapacak kadar işlerini geliştirmiştir. Bu konudaki en önemli kısım ise projeksiyon perde kumaşı olmaktadır ve kumaşın kalitesi hem görüntünün kalitesini arttırmakta hem de uzun süre kullanım sağlamaktadır. Projeksiyon perdelerinde yaygın olarak 5 çeşit kumaş kullanılıyor. Bunlardan mat beyaz olanların arkası siyah oluyor ve genellikle evlerde sinema seyretmek ve toplantı odalarında sunum maksatlı kullanılıyor. Kontrast gri olan perdeler ise özellikle gündüz kullanımlar için de çok uygun olduğundan sineme seyretmek için her türlü mekanda kullanılabiliyor. Transparan (çift taraflı) kumaştan yapılan perdeler, genellikle büyük mağaza ve AVM’lerde aynı zamanda arka taraftaki ürünlerin de görünümü sağlamak için kullanılıyor. 3D silver gümüş projeksiyon perdeleri ise üç boyutlu film izlemek veya reklam yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu perdelerin en pahalısı ve en kaliteli görüntü sağlayanı ise cam tozlu projeksiyon perdesidir. Bu perdenin özelliği ise cam parçacıklardan örüldüğü için görüntü kalitesini 1,3 kat daha fazla arttırmasıdır.

Projeksiyon Perdesi Çeşitleri Nelerdir?
Projeksiyon perdeleri işlevlerine göre de çeşitlilik gösteriyor. Motorlu projeksiyon perdeleri, uzaktan kumanda cihazı ile açılıp kapanıyor ve özellikle tavandan aşağıya doğru açıldığından kapatılınca yer kaplamıyor. Bu model perdeler sektörde en fazla tercih edilen perdelerin başında geliyor. Storlu projeksiyon perdeleri ise manuel olarak indirilip kaldırıldığından daha uygun fiyatlarda bulunabiliyor. Son olarak her cihaz için perde almayı gerektirmeyen ayaklı projeksiyon perdeleri bulunuyor. Bu perdeler ekonomik olmasına rağmen diğer perdelere nazaran daha küçük oluyor ama kullanılmadığı zaman yer kaplıyor.
Projeksiyon Perdesi Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Projeksiyon perdesi alırken genellikle fiyatlar ön planda tutuluyor ve alınan uygun olmayan perdelerden istenilen kalitede verim alınamıyor. Bunun için projeksiyon perdesi alınırken bazı konulara mutlaka dikkat edilmelidir. Öncelikle perdenin kumaşı ışık geçirmemelidir (arkası mutlaka siyah olmalıdır) ve yansıma yapmalıdır, aksi halde arka tarafa geçen ışık görüntü kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Perde kumaşının kaplaması kaliteli olmalı ışığı emmemelidir, bu oran için ise ideal aralık 0,94 ile 2,5 arasıdır. Bu oranlar perdenin özelliklerinden kontrol edilmelidir. Perdeler her ışık ortamına uyan mat beyazlardan seçilmeli böylece gündüz vakitlerinde de kullanılabilmelidir. Perdenin siyah dış bordürü olması ise seyredenlerin perde dışına ilgisini azaltacağından daha çok verim alınabilmektedir.

Projeksiyon Perdesinin Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?
Kaliteli projeksiyon perdeleri kir ve leke tutmayan özellikli kumaşlardan üretilmektedir. Temizliği ise sadece su ve sabunlu bez kullanılarak yapılmalı, kesinlikle deterjan veya kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

25 Temmuz 2018 18 okunma
mehmetcan

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Projeksiyon Perdesi Tavsiyesi

Projek iyon Perde i Tav iye i Teknolojinin hızla ilerleme i okullara ve evlere projek iyon cihazlarını rahatlıkla almamızı ağlıyor Projek iyon cihazları bilgi ayardaki görüntünün...